Created with WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: zielonomi.obez@gmail.com

tel. 601 781 288

Zielonowo 43

64-730 Wieleń

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Ścieżki Silvaterapii

Las to najwłaściwsze miejsce do relaksu, fizycznego i psychicznego, odprężenia oraz odpoczynku w stanach ogólnego zmęczenia, zwłaszcza związanego z uciążliwością współczesnego trybu życia. Od najdawniejszych czasów człowiek obcując ze środowiskiem naturalnym czerpał z niego siłę i zdrowie. Współcześnie świadome i systemowe korzystanie ze zdrowotnej roli środowiska leśnego zapoczątkowano w latach 80-tych w Japonii. Agencja tamtejszego ministerstwa leśnictwa wypromowała szeroko zakrojony program „leczenia lasem”, w którym obcowanie z lasem („shinrinyoku”- kąpiel leśna) jest wykorzystywane do poprawy stanu psychicznego i fizycznego zdrowia ludzi (Park  B.J.,  Tsunetsugu  Y.,  Kasetani  T.,  Kagawa  T.,  Miyazaki  Y., The physiological effects of Shinrin-yoku ,taking in the forest atmosphere or forest bathing: evidence from ϔield  experiments in 24 forests across Japan, “Environmental Health and Preventive Medicine” 2010). Idea ta nawiązuje również do praktyk buddyjskich poddawania ciała i umysłu oddziaływaniom natury, np. w medytacji (Williams F. 2012. Take Two Hours of Pine Forest.... Outside Magazine, 2012). Według statystyk „ścieżki terapii lasem” w Japonii rocznie odwiedza prawie 5 mln ludzi. W Europie koncepcja silvoterapii została dobrze przyjęta przez środowisko medyczne - jako działania profilaktycznego i wspomagającego zdrowie. W warunkach polskich także zaczęto zauważać, że terapeutyczne działanie lasu - „kąpiel leśna” może stać się elementem medycyny prewencyjnej, chroniącej przed chorobami, głównie cywilizacyjnymi (Zawadka-Pietrzak J. 2015 Forest Therapy jako forma turystyki zdrowotnej. Ekonomia i Środowisko, t. 4: 199-209, ).

W Zielonowie nie utożsamiamy naszych  dobrych praktyk silvoterapii  z tzw. medycyną alternatywną, o niepotwierdzonej skuteczności, dbamy o rzetelność  i naukowe podstawy naszych działań.  Realizujemy projekt “Forest Experience in Zielonowo”, w którym:

  • badamy parametry naszego klimatu leśnego (w tym skład gatunkowy poszczególnych poziomów lasu, warunki siedliskowe, stopnień pokrycia koronami drzew) i obserwujemy sposób ich oddziaływania na „pacjentów” poddanych silvoterapii,
  • opracowujemy „ścieżki silvoterapii” – identyfikujemy w okolicznym terenie miejsca, w których za pomocą odpowiednio dobranych metod można osiągnąć poprawę dobrostanu psychicznego i fizycznego, wykorzystując jako narzędzie las oraz bytujące w nim drzewa i rośliny.

Na trasach tych ścieżek, odpowiednio dobrane techniki obcowania z poszczególnymi gatunkami drzew i stanowiskami specyficznej roślinności, wsłuchiwanie się w odgłosy lasu, wczuwanie się w subtelne odczucia podczas spaceru w milczeniu czy z przymkniętymi oczami czy  doświadczanie  chromo- i aromaterapii  napawają niezwykłymi i pozytywnymi przeżyciami, rozładowują napięcia, rozluźniają i uspokajają. Z kolei wybranych ćwiczeń zaczerpniętych z jogi i paneurythmii oraz innych, bardziej energicznych form ruchu w terenie leśnym używamy do poprawiania kondycji fizycznej. Krocząc ścieżkami tej leśnej terapii odkrywamy terapeutyczne działanie drzew i roślin zielnych. W liściach pewnych rosnących tu gatunków obecne są substancje o działaniu bakteriobójczym a  w sokach - witaminy i mikroelementy wzmacniające nasz organizm. Wysokie stężenie olejków eterycznych wydzielanych przez  drzewa iglaste dodaje energii i dezynfekuje, obniża ciśnienie i działa przeciwbronchitowo.  Nieprzebrane bogactwo Zielonowskich  ziół oferuje doznania smakowe, zapachowe i wspomaganie w różnych stanach chorobowych.  Przebywanie w lesie jest szczególnie wskazane po okresach o dużym napięciu nerwowym towarzyszącym wyczerpującej pracy i miejskiemu zagonieniu.

Dla większych grup realizujemy popularyzujące silvaterapię i edukację leśną warsztaty "Poczuj las wszystkimi zmysłami".

Zapraszamy więc po zdrowie do Zielonowskiego Lasu!

25 lutego 2018