Created with WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: zielonomi.obez@gmail.com

tel. 601 781 288

Zielonowo 43

64-730 Wieleń

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Posłuchać śpiewu ptaków - OBEZcenne...

21 stycznia 2014

Wstali o 4 rano,  by przed świtem  udać  się na  wycieczkę ornitologiczną z dr. Michałem Kupczykiem. Tak kilkunastu pasjonatów przyrody rozpoczęło  Zieloną Sobotę z Sekretami  Natury. Blisko trzy godziny trwał przemarsz po terasie zalewowej Rosko-Wrzeszczyna, przez tereny Natura 2000, podczas którego  udało się usłyszeć głosy wielu  ptaków,  które nazywał i o których zwyczajach opowiadał nasz gość z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.  Początkowo  silny i porywisty wiatr nie sprzyjał obserwacjom ornitologicznym. Wkrótce jednak w naturalnych laskach olchowych usłyszeliśmy  śpiew pierwszych przybyszów z zimowisk afrykańskich: pierwiosnka, piecuszka i pokrzewki czarnołbistej.

Z zatrzcinionego starorzecza dobiegł charakterystyczny głos bąka i dynamiczny śpiew rokitniczki. W pobliżu zabudowań śpiewały kopciuszek, modraszka, potrzeszcz. Na łąkach w miejscach wilgotnych żerowały świergotki łąkowe, niestety nie udało się zaobserwować najcenniejszego gatunku - kulika wielkiego, których kilka par jeszcze nie tak dawno gniazdowało na tym terenie. Przez lornetki obserwowaliśmy między innymi żurawie, błotniaka  łąkowego  i  stawowego, kanię rudą, czaplę siwą i czaplę białą, łabędzie nieme. Na torfowisku wzbudziły zachwyt tokujące bekasy kszyki. Niestety porywczy i silny wiatr uniemożliwił usłyszenie ich charakterystycznego głosu przypominającego "beczenie kozy". W pobliżu starych wierzb pojawił się  dzięcioł czarny.  Szczególnym momentem był wschód słońca w tym tętniącym życiem i pięknym krajobrazowo terenie. Pogoda na szczęście się poprawiła,  więc początkowe zimno i niewyspanie  ustąpiło miejsca odkrywczej pasji i radości z obcowania z przyrodą.